Jdi na obsah Jdi na menu
 


HISTORIE                     

Newfoundland

Labradorský retrívr má svůj původ ve Spojených státech. Rybáři na ostrově Newfoundland používali v 18. století dva typy psů, kteří jim pomáhali při práci. Prvním z nich byl velký, dobře stavěný pes s hustou srstí, kterého nyní známe jako newfoundlandského psa.

Druhým typem byl poněkud lehčeji stavěný, menší pes s kratší srstí, předchůdce labradorského retrívra, který je označován jako St. John Dog. Američtí rybáři udržovali čilé obchodní styky s Anglií, a kromě zboží si mezi sebou vyměňovali i své pracovní psy. Tak se tito psi dostali z Newfoundlandu do Anglie, k lépe situovaným Angličanům, u kterých vzbudil zájem především typ s lehčí stavbou těla. Do roku 1814 se oba dva typy nazývaly newfoundlandský pes.

Z rybářského psa loveckým

K vylepšní potřebné pracovní schopnosti retrívrů, křížili je jejich majitelé občas i s jinými plemeny, jako např. s pointrem, ale i se setrem, španělem a hladkosrstým retrívrem. Takto vzniklá zvířata se mohla zúčastňovat výstav a získávala dokonce i mistrovské tituly. Určitá část milovníků retrívrů ale nebyla se situací spokojena, a tak v roce 1916 založili Anglický klub labradorského retrívra, který stanovil plemenný standard a současně se snažil udržet čistotu tohoto plemene.

Barvy

Zpočátku měla většina labradorských retrívrů černou srst. Objevovala se sice i žlutá, ale ta nebyla mezi majiteli loveckých psů vyhledávána. Předek prvních zaregistrovaných žlutých labradorských retrívrů, jménem Ben of Hyde, se narodil před rokem 1899, ale přesto trvalo ještě desítky let, než bylo toto zabarvení v loveckých kruzích přijato. V současnosti tolik oblíbená čokoládově zabarvená srst je ještě mladšího data. Poprvé byla zaregistrována v roce 1938.

Obrazek

PLEMENNÝ STANDARD

Výška v kohoutku

Psi mají výšku v kohoutku mezi 56 a 57 cm, u fen je to 54 až 56 cm.

Srst

Toto plemeno má charakteristickou, na dotek poměrně tvrdou, krátkou, hustou a přiléhavou srst, která je bez vlajky nebo zkadeření. Podsada je odolná proti povětrnostním vlivům.

Zbarvení

Labradorští retrívři se vyskytují v barvě jednotně žluté, černé nebo játrově až čokoládově hnědé. Odstíny žluté se různí od světle smetanové až po liščí červeň.

Povaha

Labradorský retrívr je inteligentní, živý a učenlivý, s velkou snahou vyhovět pánovi. Má přátelskou povahu bez známek agresivity nebo nepřiměřené bázlivosti.

Labradoři jsou vynikajícími aportéry.

Labrador není na hlídání

Labradorský retrívr je velmi společenský lovecký pes, který se bude k vašim návštěvám obvykle chovat přátelsky, ale přesto zcela určitě pozvedne svůj hlas, pokud v jeho očích nebude něco úplně v pořádku. Opravdovým obráncem domu a rodinného krbu se tento pes však nazývat nemůže, a k tomu také není určen. Když ale budete v nesnázích, určitě vás pes nenechá na holičkách.

Labradoři a děti

S dětmi vychází většina labradorů velmi dobře. Hlasité zvuky, křičící a pobíhající děti a různá jiná hlediska, která mohou být pro mnoho psů zdrojem stresu, mají na dobře společensky vedeného labradora jen malý, nebo vůbec žádný vliv. Tento pes reaguje obvykle dobrosrdečně a vyrovnaně.